Slováci na záver prehrali so Španielskom 1:3

24.06.2012 Celý región

Košice 24. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom treťom zápase na poslednom 5. turnaji s lídrom A-skupiny Európskej ligy Španielskom 1:3 a obsadili v nej druhé miesto. Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho si však už v sobotu víťazstvom nad Izraelom (3:1) zabezpečili postup na turnaj Final Four, ktorý sa uskutoční už na budúci víkend v tureckej Ankare.

O úvodnom súperovi Slovákov rozhodne pondelňajší žreb v sídle medzinárodnej Európskej volejbalovej konfederácie (CEV). Okrem Slovenska sa do Final Four prebojovali i Španieli, Holanďania a usporiadateľská krajina Turecko.

Celkovo to bude už piata účasť Slovenska na záverečnom turnaji v deväťročnej histórii súťaže. Európsku ligu vyhrali Slováci ako jediní dvakrát v rokoch 2008 a pred rokom práve v Steel aréne, keď zdolali Španielov 3:2 sety.

V prvom zápase nedeľňajšieho programu zdolal Izrael Dánov 3:1.

Slovensko - Španielsko 1:3 (-19, -23, 21, -26)
Zápas trval: 113 minút.
Rozhodovali: Isajlovič (Rak.), Wolf (Švajč.)
2500 divákov.

SLOVENSKO: Zaťko, Száraz, Joščák, Jakubov, Chrtiansky ml., Ogurčák, libero Kubš (Končál, Hriňák, Bencz, Kašper). Tréner: Š. Chrtiansky st.
Španielsko: Hernán, Fernández Valcarcel, Noda, Altayo, Pérez, Rodríguez, libero Gamiz (Rocamora, Viciana, Delgado Escribano). Tréner: F. Muňoz

Slováci nastúpili na svoj posledný duel v košickej Steel aréne až príliš uvoľnene a súper trestal ich každé zaváhanie. Po prvom technickom oddychovom čase viedli Španieli 8:5. V ďalšom priebehu slovenský tím znížil na rozdiel dvoch bodov vďaka kapitánovi Ogurčákovi (12:14), no súper z juhu Európy držal Slovákov na dištanc a záver úvodného setu mal pevne vo svojej réžii. Pérez zvyšoval na 21:16 a napokon ho Španieli získali v pomere 25:19.

Začiatok druhého setu patril španielskemu tímu, ktorý sa predovšetkým vďaka Pérezovi ujal vedenia 8:3. Ten robil Slovákom problémy svojim tvrdým servisom, pričom ich dostával do hlbokej defenzívy. Domáci reprezentanti hrajúci v bielych dresoch postupne hru vyrovnali a divákom v Steel aréne ponúkli dramatickú koncovku druhého setu. Na rozdiel jedného bodu (22:23) znížil Joščák a vzápätí i Kašper (23:24), no následný servis Ogurčáka minul hracie pole a Španieli viedli 2:0 na sety.

Tretí set bol od úvodu vyrovnaný a domáci hráči sa po Pérezovom nepresnom zakončení ujali vedenia 5:4. Slovensko vyhrávalo i 7:5, ale húževnatý súper otočil na 8:7 vo svoj prospech. Vzápätí si vypracoval štvorbodové vedenie (13:9), ktoré však Slováci zmazali a po druhom technickom oddychovom čase dokonca viedli o jeden bod 16:15. Tesné vedenie si slovenskí reprezentanti udržiavali do stavu 18:17, potom sa na podanie postavil Bencz a svojou ľavačkou "posadil" loptu na základnú čiaru - 19:17. Španielsky tím rýchlo odpovedal a po smeči Rodrígueza vyrovnal na 19:19. Domáci hráči získali rýchlo stratené a Ogurčák po chybe súpera zvýšil na 21:19. V závere už Španieli nedokázali otočiť vývoj tretieho setu vo svoj prospech a prehrali ho 21:25.

Štvrtý set priniesol vyrovnaný priebeh do stavu 7:7, keď sa na sieti presadil Hriňák. Následne Španieli zaznamenali tri body v rade a po Pérezovom presnom a razantnom smeči svietil na ukazovateli skóre stav 7:10. Slováci v ďalšom priebehu zbytočne znervózneli a úspešný španielsky dvojblok znamenal vedenie 14:9 v prospech hráčov z Pyrenejského polostrova. Po druhom technickom oddychovom čase slovenskí hráči ožili a Benczov smeč znamenal zníženie skóre na rozdiel dvoch bodov (14:16). Vzápätí Joščák úspešne zblokoval smeč súpera a Steel aréna burácala. Líder A-skupiny odpovedal štyrmi bodmi v rade (15:20), no Slováci zmazali manko a vyrovnali na 24:24. Napokon dramatickú koncovku setu dotiahli do úspešného konca Španieli v pomere 28:26 a mohli sa tešiť z víťazstva 3:1 na sety.